Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ; Mantıksız düşüncelerin ve korkuların (takıntılar) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır. Bu kişiler pislik veya mikrop bulaşmasından korkabilirler, aşırı korku ve güvence ihtiyacı duyabilirler. Örneğin sürekli ocağı kontrol etme, aynı kapı kolunun kirli olduğunu düşünerek defalarca silmek( 200kez) gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu takıntılardan en sık görülenleri araştırdık. Bazı davranışlar normal insanlarda da görülebilmekle beraber, tek bir davranışa bağlı olarak Obsesif Kompülsif Bozukluk tanısına varmak mümkün değildir.

 

1-Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama

Obsesif Kompülsif Bozukluk yaşayan kişiler gün içinde ellerini pek çok kez yıkayabilirler.

 

Kişinin günlük hayatında temizlik kurallarına uyması çok önemli ancak bu konunun abartılmasının zarar getirdiği belirtiliyor.

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, genel temizlik kurallarının önemli olduğunu ancak fazlasının zararlı olduğunu belirterek “Temiz olsun diye çamaşır suyunu dezenfektan olarak kullananlar bile var. Fazla temizlik de zararlıdır” diyor.

 

Ayrıca Dr.Sönmezoğlu birçok kişinin temiz olsun diye evdeki her tür malzemeyi çamaşır suyuyla yıkadığını belirterek  “Öyle titiz hastalarımız var ki mesela lavaboyu çamaşır suyu ile siliyor, üzerine de tuz ruhu döküyor. Asit ve alkalin birbirine karıştığı anda çok zararlı gazlar oluşur. Bunlar da ilk anda solunduğunda akciğerlerde ve solunum yollarında çok ciddi zararlar oluşturuyor. Bazen de çamaşır suyunu sulandırarak temizlik yapan kadınlar o suları meyve suyu şişelerinde saklıyor. Evdeki küçük çocuklar da onları içtiğinde kalıcı yanıklar oluşuyor.” şeklinde açıklama yapmakta.

 

2-Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme

Takıntı yaşayan(OKB) kişi, gaz ocağı, kapı, kilit gibi nesnelerin açık kalmış olabileceğinden, ütü vs. elektrikli aletlerin fişlerinin prizde takılı kalmış olabileceğinden kuşku duyar.

 

Ocağı veya evinin kapısını kapatıp kapatmadığından emin olmayan (obsesyon)  bir kişinin, tekrar tekrar kapıyı, tüp gazı kontrol etmesi (kompulsiyon), para veya herhangi bir eşyaya dokunduğunda elinin kirlen­diğini düşünerek  el yıkama tutkusu (kompulsiyon) gibi davranışlar sergilemesi  obsesif kompulsif bozukluk hastalığının en sık rastla­nan örnekleridir.

 

3-Eşyaları sıralama ve simetrik yapma

 

Simetri hastalığı, hastalıktan daha çok bir takıntıdır. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) probleminin bir türüdür. Simetri hastası olan kişilerin çevrelerindeki objelerin konumları ve düzenleriyle ilgili takıntıları vardır.

 

Simetri obsesyonu yaşayan kimseler  bulundukları ortamdaki eşyaları sürekli düzeltme ve değişiklikler yapma isteği içindedirler. Eğer hasta bulunduğu ortamda ki eşyaları düzeltmez ise kendisini rahatsız hisseder. Yollardaki taşların düz olmaması, bir mekanda bulunan çerçevenin yamuk durması, trafik lambalarının eğri durması  gibi durumlar simetri hastalığı olan kimseleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

 

4-Son Olarak; Obsesif Kompülsif Bozukluk yaşayan kimseler kirlenme korkusu duyarlar.

OKB yaşayan kişiler simetri takıntısı dışında, kirlenme ve pislik korkusu yaşarlar.

 

Obsesif bir şekilde düşünen kişi para veya herhangi bir eşyaya dokunduğunda elinin kirlen­diğini hissederek buna bağlı el yıkama tutkusu (kompulsiyon) gibi davranışlar sergiler.

Meselâ; tokalaşmakla ellerinin kirlendiğini düşünen bir kişi sürekli ellerini yıkar. Amaçları herhangi bir zevk veya mutluluk sağlamak değil ob­sesyona eşlik eden sıkıntıyı azaltmak ya da korkulan bir durum veya olayı engellemektir.

 

Aslında ellerini bu derece sık yıkamak kişinin hoşuna gitmemekte­dir, amacı elinin kirlendiğine dair olan sıkıntısını azaltmaktır.Kompulsiyonlar açıkça abartılıdır ve amaçlandıkları şeyle arala­rında mantıki bağlantı yoktur. Yani kişinin elleri yıkamaktan tahriş olmuştur ve bu derece el yıkamayı gerektirecek bir kirlenme söz konusu değildir.

 

Bunu kesinlikle okumalısın! 

Bu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin

 

Ayrıca Senin İçin Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar;

Toplanın! İnsomnia(Uykusuzluk) ile Nasıl Başa Çıkacağınızı Anlatıyoruz

Tüm Gerçekleriyle Depresyon ve Yapılması Gerekenler

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerik2018 Olympia Women’s Fitness Şampiyonu Whitney Jones
Sonraki İçerikDünya Şişmanlıyor! Obezite ve Nedenleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz