Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişimlere hızlı uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de buna bir örnektir. İşte Antibiyotik direncinin nedenleri..

Belirli bir ilaca karşı antibiyotik direnci söz konusuysa, antibiyotiğin tedavi dozunda dirençli bakterileri öldüremediğini ya da çoğalmalarını durduramadığı anlaşılır.

Antibiyotik direncine sahip olan bakteriler antibiyotiğin varlığında, dirençli olmayan bakterilere göre avantaj sağlamaktadır.

Bunun bir neticesi olarak da belirli bir zaman geçtikten sonra ortamda bulunan bakterilerin çoğu o antibiyotiklere karşı direnç sahibi olur yani antibiyotiğin etkisini kaybetmesine neden olurlar. Ayrıca, bakteriler dirence neden olan çeşitli gene bağlı yapıları farklı bakteri türlerine de aktarabilme özelliğine sahiptir. Bu da antibiyotik direnci oranının bakteriler arasında yaygınlaşmasını sağlar.

Dirençli bakterilerin sebep olduğu hastalıklar, özellikle yoğun bakım ortamında bulaşır.

Antibiyotik direnci

Yoğun bakımda yatan hastalarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturur.

Dirençli bakterilerin sebep olduğu bu hastalıklar, tedaviye dirençli olup, hastanede yatış süresinin uzamasına ve çeşitli olumsuz komplikasyonların gelişmesine ve ölüm-hastalığa yakalanma oranlarında artış yaşanmasına neden olurlar.

Antibiyotik direnci nedenleri

Antibiyotik direnci

  • Hastalıkların tedavisinde gereksiz yere ya da bilinçsizce antibiyotik kullanımı
  • Tarım ve hayvancılık sektörlerinde gereksiz yere antibiyotik kullanılması
  • Turizm, göçler ve uluslararası yolculuklar
  • Hijyen eksikliği

İnsanlık, yeni antibiyotik geliştirmede bakterilerin direnç geliştirme hızına yetişemiyor.

Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Sporda Psikoloji

Herkesin bittim dediği anda, ben yeniden başlamaya hazırım

Önceki İçerikAnemi Nedir
Sonraki İçerikAntibiyotikleri Doğru Kullanın
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz