Enerjinizi tüketen etkenler. Enerjiniz yataktan kalktığınız andan itibaren tükeniyorsa ve hafta sonu hayalini kuruyorsanız yalnız değilsiniz bunu unutmayın! Yorgunluğunuzun nedenini bilmiyorsanız bu yazımızı okuyarak yaşadığınız yorgunluğun sebebini bulabilirsiniz.

Sandalye ve koltukta uzun süre oturmak

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak enerjini azaltabilmektedir. Bilgisayar başındayken veya televizyon izlerken bu durum söz konusu olabilmektedir. Sebebi ise vücudumuz hareketsizliği uyumakla eş tutmaktadır.

Bunun çözümü ise; Uzun süre boyunca oturan biri iseniz sık sık gerilme hareketleri yapın, zaman zaman kalkıp dolaşın, bu molalar vücudunuzu uyanık tutmaya yardımcı olacaktır.

Kötü duruş

Vücudunuzu dik halde tutmaya çalışırken büyük miktarlarda enerji harcanır. Kötü duruş ise (öne doğru eğilme veya sallanma) omurganın hizasını bozmaktadır. Omurganızın dengesi ne kadar bozulursa, kaslar da bunu telafi edebilmek için o kadar enerji harcamaktadır.

Çözümü ise; Otururken, hareket ederken veya ayakta dururken başınızın ve vücudunuzun bir doğruda olmasına özen göstermelisiniz. Başınız öne düşmesin buna dikkat edin ve kulaklarınız omuzların tam üstünde olmasına dikkat edin.

Düşük kalorili diyetler

Fazla olan kilolarınızdan kurtulmak tabi ki enerjinizi arttıracaktır ancak bunu çok düşük kalorili besinlerle yapmak size yardımcı olmaktan çok zarar verecektir. Özellikle günlük alımın 850-900 kaloriden az olduğu diyetler, sizi daha yorgun bir hale sokacaktır. Bununla kalmayıp sağlığınızı da kötü yönde etkileyebilir.

Çözümü ise; Düzenli ve sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışın. Hazır gıdalar, fast food ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Sporcuların beslenmesi için TIKLAYIN

Kapalı ortamlarda çok sık bulunmak
Evden işe, işten eve tarzında bir yaşantı özellikle kış aylarında kolaylıkla benimsenen bir yaşam tarzıdır. Temiz havadan ve güneş ışığından yeterince yararlanmamak başlıca yorgunluk nedenidir.

Çözümü ise; Günde 15 dakika dahi olsa yürüyüş yapmak, Hava kapalı olsa bile temiz havadan faydalanmak için ihmal etmeyin.

Yüksek karbonhidrat ile kahvaltı yapmak

Karbonhidrat oranı fazla olan yiyecekler kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle 1-2 saat içerisinde ani bir düşüş yaşanmaktadır. Bu sebeple enerjiniz kalmadığı için bitkin düşersiniz.

Çözümü ise; Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu zaten biliyorsunuz, bu öğünü atlamadan, lif ve protein bakımından zengin besinleri tüketmek çok daha iyi olacaktır.

Sürekli endişe etmek

Sürekli olarak bir kaygı içindeyseniz, kalp atış hızını ve tansiyonunuz yükseleceği için kaslarınız da sıkılaşacaktır ve yorgunluk meydana gelecektir.

Çözümü ise; Endişelerinizi çözmek için zaman ayırmanız gerekmektedir. Pozitif düşünmeye başlamak size daha iyi bir yaşam tarzı oluşturacaktır.

Kış günleri

Günlerin kısaldığı kış aylarında uyku uyanıklık döngüsü bozulabilir. Kış aylarında daha az güneş ışığı alınacağı için uykuya dalma hormun olan melatonin daha fazla salgılanmaktadır.

Melatonin hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN

Çözümü ise; Kış aylarında mümkün olduğunca dışarı çıkmaya özen gösterin, bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz