Her yıl tüm dünyada 300 milyon insanı etkileyen, ülkemizde ise yaklaşık her 100 kişiden 20’sinde görülen alerjik astımın, özellikle bahar aylarında polenlerin çoğalmasıyla birlikte, astımı olan kişilere zor anlar yaşattığı biliniyor. Bu dönemde alerjenlerden korunmak ve tedavinin aksatılmaması büyük önem arz ediyor.

Alerjik astımın belirtileri nelerdir ?

  • Son zamanlarda görülen kuru öksürük krizleri
  • Nefes alıp vermede zorlanma
  • Hırıltılı solunum
  • Nefes alıp verirken ıslık sesi çıkması
  • Göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissetme

Alerjik astımın

Alerjik astım kronik bir rahatsızlık olmakla beraber, astımın tedavisinde, hastanın rahatsız olduğu ortamlardan uzak durması elzem bir konudur.

Kişiyi en çok rahatsız eden; polen, koku, duman ve toz gibi çeşitli alerjen faktörlerden uzak tutmak, hastalığın ilerlememesi için önemlidir. Böylelikle bir nebze de olsa alerji uykuya geçebilmektedir.

Alerjik astımın

Kurtarıcı ilaçlar, kriz anlarında yardımcı olduğu gibi, piyasada düzenli olarak tercih edilen ilaçlar da satılmaktadır. İlaçları kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılacak tüm ilaçların kullanım sürelerine ve hangi dönem aralığında tercih edilmesi gerektiğine hastanın bulguları ve gidişatı yönünde hekimler karar vermektedir.

Eğer kişide bahar alerjisi bulunuyorsa ve bahar döneminde alerjik astımı şiddetli bir şekilde ortaya çıkıyorsa, doktorunun yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir.

vgr

Önceki İçerikAğrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz ?
Sonraki İçerikAstım Hastaları Nasıl Beslenmeli
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz