Bağışıklığın Önemi

Toplumların korunmasında hijyenik koşulların ve beslenmenin düzeltilmesi önemlidir. Ayrıca bulaşıcı hastalıklara karşı aktif ve pasif bağışıklama ile korunma sağlanmaktadır. Peki bağışıklığın önemi nedir?

Bağışıklığın Önemi

Toplumun bağışıklık düzeyinin yükselmesi, enfeksiyon hastalıklarının salgın oluşturma riskini azaltmaktadır. Temiz su temini, kanalizasyon ve kişisel temizlik eğitimi gibi konularda daha fazla hassasiyet gösterilerek toplumsal salgınların önüne geçilebilir.

Eğer bağışıklık düzeyi düşerse, enfeksiyon hastalıklarının yeni vaka sayılarında inanılmaz artışların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Aşıların sağladığı en büyük yarar, toplum sağlığının başarılı bir şekilde sürdürülmesi ve olası hastalıkların en aza indirgenmesidir. Aşılar, öncelikle uygulandığı kişiyi hastalıklardan korumaktadır. Hastalıklardan korunan bir kişi mevcut mikrobu başka kişilere yayamayacağından, aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişi engellenir. Bu sayede toplumun diğer fertlerinin de hastalıklardan korunması amaçlanır.

Enfeksiyon hastalıkları bireysel hasar ve yüksek maliyetlere neden olduğu gibi, kısa sürede büyük kitleleri de tehlikeye düşürmektedir. Hastalığın oluşmasını önlemek, her zaman tedavi etmekten çok daha kolaydır. 

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak bize neler kazandırıyor?

  • Enfeksiyonların şiddeti azalır ve daha kolay atlatabiliriz.
  • Savunma hücreleri henüz tam olarak gelişmeyen bebeklerin ve okul çağındaki çocukların, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski azaltılır.
  • Soğuk algınlığı, nezle ve diğer enfeksiyınlara yakalanma riski azalır.
  • Kanser hücrelerinin yok edilmesinde, en yüksek seviyeye çıkılabilir.
  • Kimyasalların vücutta birikmesi engellenir. Bu sayede vücudun enerji düzeyinde artış görülür.
  • Vücudu çevredeki radyasyondan ve kirlerden koruruz.
  • Yaşlanma sürecinin yavaşlamasını sağlar.

Editörün Seçimi

Enfeksiyon Zinciri ve Basamakları

Çocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi 

vgr