Tiroit bezinin anormal büyümesiyle ortaya çıkan hastalığa guatr denmektedir. Tiroid bezi, boynun ön tarafında yer almaktadır. Guatrın oluşmasına neden olan en büyük faktör iyot eksikliğidir. Peki guatr nedir? Basit guatr nedir?

Guatr Nedir?

Guatr herkeste görülebilen bir hastalıktır ancak bu oran kadınlarda daha fazla olmaktadır. Guatr boynun şişmesine neden olan bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkış nedeni iyot eksikliğidir. Tiroid hormonunun üretilmesinde iyot çok önemli bir faktördür. Guatrın türleri olmakla birlikte, en çok bilineni basit guatrdır.

Basit Guatr Nedir?

Basit guatr, tiroid bezinin büyümesiyle ortaya çıkan hipotiroidi şekline verilen isimdir. Eğer tiroid hormonu yapımı baskılanırsa tiroid bezi hormon eksikliğini tolare etmek için çok çalışır ve bu da büyümesine neden olur.

Guatr Nedir

Guatrın Nedenleri

  • İyot eksikliği, guatrın oluşmasının ilk nedenidir. Tiroid hormonlarının üretilmesi için iyot gereklidir. Eğer yeterince iyot alınmıyorsa, guatr görülme riski yüksektir.
  • Guatra neden olan bir başka faktör ise tiroid bezinin normale oranla daha fazla çalışmasıdır. Eğer tiroid bezi tiroid hormonundan bağımsız ve düzensiz bir şekilde çalışıyorsa, vücudun ihtiyacı olan hormondan daha fazlası üretilir. Buna hipertiroidi denilmektedir.
  • Tiroidin sadece fazla çalışması guatra neden olmaz. Hipotiroidi gibi hastalıklar da guatra yol açmaktadır.
  • Tiroid bezinde bulunan enfeksiyonlar da guatra sebep olabilir.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Büyümüş tiroid bezi oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Boğazda meydana gelen belirgin şişmeye bağlı olarak aşağıdaki semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

Guatr Belirtileri

  • Yutma güçlüğü
  • Öksürme
  • Boğazda ağrı ve baskı hissi
  • Nefes darlığı
  • Ses kısılması

Editörün Seçimi

Hipoparatiroidi Nedir? İşte Belirtileri!

Tatlı Krizlerini Önleyen Süper Besin: Chia Tohumu

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucizevi Besinler

Saçları Uzatmak İçin Basit Ama Etkili 5 Yöntem

vgr

Önceki İçerikKan Üre Nitrojen (BUN) Nedir?
Sonraki İçerikDefne Yaprağının Faydaları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz