Başta mikrobik olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan ve insan organizmasının işleyişini bozarak görevini yerine getirmesini engelleyen duruma hastalık denir. Peki hastalıklar neden oluşuyor ?

Yaş

Hastalıklar neden oluşuyor

Hastalığın görülme sıklığı ile ölüm oranları arasında birbiriyle doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Bireyin vücut direnci, vücut hacmi ve fizyolojik yapısı gibi çeşitli faktörler her yaş grubunda farklılıklar gösterir.

Cinsiyet

Enfeksiyon hastalıklarına bakıldığında, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak gelişen değişiklikler kişilerin direnci ve enfeksiyonla karşılaşma ihtimalini de etkilemektedir. Cinsiyet farklılığı; kadınların ayrı, erkeklerin de ayrı hastalıklara yakalanmalarına sebep olurlar.

Irk

Hastalıklar neden oluşuyor

Değişik ırklarda hastalığın yayılma hızı da farklılıklar göstermektedir. Hastalığın yayılma oranı ve şiddeti arasındaki değişiklerden bireyin genetik yapısı, kazanılmış bağışıklığı ve bulunduğu jeopolitik konumu ayırıcı özellik olabilir.

Beslenme alışkanlığı

Kişinin sağlığının korunmasında ve iyileşmesinde beslenmenin rolü büyüktür. Beslenmenin yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanması aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendireceğinden iyileşme süresi hızlanacaktır. Ancak yetersiz ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin aleyhine işleyen herhangi bir durum söz konusu olduğunda, kişinin çeşitli mikrobik hastalıklara yakalanma olasılığı artar.

Ayrıca bakınız:

Sağlıklı Beslenme Tüyoları

En Sık Yapılan Beslenme Hataları

Sporcuların Beslenmesi Hakkında

Zaman

Hastalıklar neden oluşuyor

Bulaşıcı hastalıkların yayılıp hastalık oranını ve beraberinde ölüm sıklığını artırması, zamanla ilişkili olan bir kavramdır. Bazı hastalıklar zaman içerisinde gelişip önü alınamaz bir hale gelebilmektedir. Hastalıklar ve zaman arasında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, pek çok enfeksiyon hastalığının bağışıklık oranına bağlı kırsal bölgelerde normal şartlarda 4-5 yılda bir salgın oluştururken, şehirlerde bu oran 1-2 yıla kadar düşebilmektedir.

Hastalıkların zaman içerisinde periyodik değişimler göstermesinin yanı sıra, mevsimlerle de ilgisi olduğu düşünülmektedir. Solunum sistemi hastalıkları daha çok kış aylarında ve özelllikle kapalı alanlarda daha kolay yaygınlaşabiliyorken, bağırsak enfeksiyonları yazın daha sık görülmektedir.

Yer

Hastalıklar neden oluşuyor

Kişinin yaşadığı bölgenin coğrafi özellikleri ve toplumun sosyo kültürel yapısı hastalığın oluşumunda risk faktörleri arasında kabul görmektedir. Buna ek olarak, yer faktörü bazı hastalıkların sadece o bölgede görülmesine yol açar. Örneğin durgun suların bulunduğu çevrelerde sıtma ile daha sık karşılaşılmaktadır. Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) ise daha çok kırsal ve dağlık alanlarda rastlanılan tehlikeli bir hastalıktır.

Hastalıklar Neden Oluşuyor adlı yazımızı sevdin mi? O zaman bunlara  da göz atmayı unutma!

12 Haftalık Askeri Antrenman

Önceki İçerikMelissa Smith
Sonraki İçerikYiyecekleri Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz