Hordeolum

Göz hastalıklarına genetik, A vitaminozu, hijyen olmayan şartlar, enfeksiyöz ajanlar ve irritan faktörler sebep olur. Peki hordeolum nedir? İşte belirtileri.

Hordeolum Nedir?

Arpacık olarak da bilinen bu hastalık; kapaklarda bulunan ter, yağ ve sebum (cilt sıvısı) salgılayan bezlerin akut (aniden) lokalize iltihaplanması durumudur. Çoğunlukla göz kapağının içinde ve dışında kabarık bir lezyon halinde kendini gösteren arpacığın, şiddetli bir ağrıya sebep olduğu ve etkeninde çoğunlukla stafilokoklar olduğu bilinmektedir. Aşağıda bu hastalığa ait gözlemlenen klinik belirtileri göreceksiniz.

Hastalığın belirti ve bulguları

Belirtiler çoğunlukla göz kapağında gelişir. Şiddetli ağrı ve hassasiyet vardır. Göz kapağında kızarıklığa eşlik eden ödem mevcuttur. Meydana gelen ödem her iki kapakta da görülür ve gözün açılmasına engel olur. Ayrıca konjonktivada hafif kızarıklar söz konusu olabilir.

Hastalığın tanısında inspeksiyon yöntemi uygulanmaktadır. Tıpta “gözlem” anlamına gelen bu kavram, hastalığın belirlenmesinde oldukça önemlidir. Hastalığın semptomları arasında rahatsız edici şişlik öyküsü vardır. Aşağıda bu hastalığa ait çözüm ve tedavileri göreceksiniz.

Hastalığın tedavisi

Mikrobik kökenli olan arpacığın; dışarıdan gelen bir faktörle ya da bağışıklık sistemi düşük olan kişinin vücuduna saldıran bakterilerin enfektesiyle meydana geldiği bilinmektedir.

Hastalığın tedavisinde; direnç düştüğünde harekete geçen ve canlıyı hasta eden, vücut direncinin zayıflamasına sebep olan bakterileri ortadan kaldırmak yer alır. Bunun için öncelikle hekiminizle görüşmeli, uygun tedavi yöntemlerini aramalısınız. Hekiminiz uygun olan ve en etkili çözümü uygulayacaktır.

Göz doktorunun uygulayacağı tedavide; kremler, ilaçlar ya da antibiyotikler en güvenli çözümlerden birisidir. Arpacığın var olan evresine göre uygun tedavi yöntemi başlanmalıdır.

vgr

Önceki İçerik2019 European Championships
Sonraki İçerikGöz Kanlanması Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz