Aşılama, viral hastalıklarından korunmanın belki de en etkili yollarından birisidir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ve pek çok bulaşıcı ve viral hastalıklara karşı bağışıklama çalışmaları gün geçtikçe artmaktadır. Peki virüs hastalıklarından nasıl korunabiliriz?

Virüs Hastalıklarından

Virüs Hastalıklarından Nasıl Korunabiliriz?

Etkin bir bağışıklama sayesinde hastalanmanın önüne geçebilir, hastalık dolayısıyla oluşabilecek maddi ve manevi sıkıntıların önemli bir bölümünü ortadan kaldırırız.

Öksürürken ve hapşırırken karşımızdaki insanlara yönelmemeli; ağız, mendil ya da peçete ile mutlaka kapatılmalıdır. Sigara ve alkol gibi bünyeyi güçsüzleştiren alışkanlıklardan uzak durmalıyız.

Dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturulduğu takdirde, virüs hastalıklarından korunmak daha da kolay olmaktadır. Ayrıca bu hastalıklardan korunmada el hijyeni ve vücut temizliğinin önemi oldukça büyüktür.

Hastalarla temastan uzak kalmalı ve hastaların sağlam kişilerden ayrılması sağlanmalıdır. Eğer zorunlu bir durum varsa, maske takılmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Sağlık çalışanları ve hasta yakınları, zayıf bünyeye sahip çocuk, gebe, yaşlı ve herhangi bir kronik hastalığa sahip olanlar ve hasta ile temas içerisinde bulunan herkes; temastan önce ve sonrasında ellerini el hijyeni kurallarına uyarak yıkamalıdır.

Hastaların tek kişilik odalarda uyuması sağlanmalı, temas engellenmeli ve ziyaretçi kısıtlaması getirilmelidir. Hastaların kullandığı malzemeler başkası tarafından kullanılmamalı, tek kullanımlık malzemeler teşvik edilmelidir. Hastaların odada bulunan atıkları uygun yöntemlerle uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir.

Doktor istemi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Eğer ihbarı mecburi olan viral hastalıklar varsa, bunların bildirimi yapılmalıdır. Toplumu bilinçlendirmek için düzenli olarak sağlık eğitimleri verilmeli, bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Editörün Seçimi

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Estetik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz