Genel sağlık durumumuzu belirlemek için tarama testleri yaptırırız. Tam kan sayımı da bunlardan birisidir. Peki hemogram testi nedir?

Hemogram Testi Nedir?

Başta anemi, çeşitli enfeksiyonlar ve kanama bozukluğunun tespitinde kullanılan hemogram testi, kan hücrelerini etkileyen çeşitli durumları izlemek ve teşhis etmek amacıyla yapılır.

Kolunuzdaki bir damardan alınarak yapılan bu test, tam kan sayımı (CBC) yani kanda dolaşan hücreleri tespit etmeye yöneliktir. Kan; plazma, WBC denilen beyaz kan hücreleri, RBC adı verilen kırmızı kan hücreleri ve PLT yani trombositlerden oluşmaktadır. Bu hücrelerin değerlendirilerek tıbbi sorunların değerlendirilmesinde bu testten yararlanılır.

Hemogram, birçok hastalık konusunda ön fikir verebilecek nitelikte bir test olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; kan kanserinin (lösemi) çoğunu bu test yardımıyla anlayabiliriz. Ayrıca hemogram raporunda yer alan eozinofil artışına bağlı olarak kişide alerjik bir durum olup olmadığı da kolaylıkla anlaşılabilir.

Editörün Seçimi

İrritabl Bağırsak Sendromu

İsilik Nedir? Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir

vgr

Önceki İçerik2019 City Limits Pro Scorecards
Sonraki İçerikBebek Masajı Hazırlığı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz