“Ağrımın şiddeti biraz daha artsın da hapı öyle alayım” ya da  “Komşuda fazla ağrı kesici var mı acaba?” cümlelerini sıklıkla duymakta ya da kullanmaktayız. Ağrı sorunu yaşayan bireylerden sıkça duymaya alıştığımız bu tür cümleler aslında büyük bir yanılgıya işaret etmekte. Ağrı kesicileri bilinçsiz bir şekilde kullanmak, ağrıyı dindirmediği gibi psikolojik olarak da etki etmekten öteye gidemiyor.

Ağrı kesiciler en fazla tüketilen ilaç gruplarının başında gelmektedir.

Ağrı kesicileri

Kimi zaman sıradan bir diş ağrısı için ya da uzun süredir devam eden kronik ağrılarımız için uzun yıllardan beri pek çok farklı türde ağrı kesici ilacı alıyoruz. Bu ilaçların kullanımı çoğu kez hekim kontrolü olmadan ve kulaktan dolma bilgilerle eczaneden almakla gerçekleşiyor. Ya da komşuların artmış ilaçlarını bilinçsiz bir şekilde kullananlar da var.

Son yıllarda teknolojiye bağlı olarak tıpta yapılan geliştirmeler ile birlikte ağrı kesici tüketimi konusunda birçok geleneksel bilgi geride bırakılmış durumda.

Ağrı kesicileri

Bu doğrultuda Dünya Sağlık Örgütü ağrı kesici ilaç kulanımı ile ilgili çeşitli ilkeler geliştirmiştir. Bu ilkelerin amacı, hastaların yeterli ve etkili bir ağrı tedavisine kavuşmalarını sağlarken aynı zamanda ilaçların yan etkilerine maruz kalmalarını önlemektir.

Ağrı kesicinin kullanımı ile ilgili bazı ilkeler

Ağrı kesicileri

Ağrı kesicinin kullanımı esnasında öncelikli olarak tercih edilmesi gereken yol, ilacı ağız yoluyla almaktır

Ağızdan ilaç kullanmak en ağrısız ve zahmetsiz yol olduğu gibi, kullanılan tablet ya da kapsüllerle ağrının kesilmesi yoluna gidilmelidir. Ancak özellikle bizim toplumumuzda ağız yolundan kullanılan ilaçlar küçümsenerek halk arasında iğne olarak tabir edilen kas içi ve ya damar içi olarak uygulanılan ilaçların daha etkili olduğu inancı kabul edilmektedir. Günümüzde ağızdan alınan pek çok ağrı kesici ilaç damar yoluyla kullanılan ilaçlardan çok daha fazla etkili olabilmektedir. Ağız yolu dışındaki ilaç uygulama yolları yutma zorluğu, kusma gibi ağızdan ilaç kullanımını zorlaştıran faktörler söz konusuysa kullanılır.

Ağrı kesicileri

İlacın dozajı kişiye göre değişiklik göstermektedir

Ağrı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kişiye özgü hoş olmayan bir duyu” olarak tanımlanmaktadır. Ağrının kişiye özgü olması,  uygulanacak tedavi ilkelerinin de kişiye özgü olması gerektiğini varsayar. Bu bağlamda her ağrı kesici için önerilen dozlar her ne kadar var olsa da, bu dozlar o kadar da güvenli değildir. Ağrılı hasta, hekim tarafından düzenli aralıklarla değerlendirilmeli ve hastaya uygulanacak ilacın etkin dozu kişinin durumuna ve özelliklerine göre belirlenmelidir.

Ağrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz ? adlı yazımızı sevdin mi ? Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Sporcuların Beslenmesi Hakkında

Büyük zaferler güçle değil, azimle kazanılır

Önceki İçerikAntibiyotikleri Doğru Kullanın
Sonraki İçerikAlerjik Astımın Bu Belirtilerine Dikkat
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz