Hitap etme

Hitap etme; etkili söz söyleme ve karşı tarafı etkileme sanatıdır. İnsanlar, isteklerini ve düşüncelerini semboller, sözler ve duygularla ifade ederler. Sosyal ilişkileri ele aldığımızda bireyler, kişilerin bulundukları statüye göre hitap biçimlerini belirlemektedirler.

İletişim aracı olarak kullanılan dilin, insanları etkileyecek şekilde kullanılması, etkili bir iletişim için vazgeçilmez bir unsurdur. Kullanılan dilin açık ve net olması yalnızca insan ilişkilerini kolaylaştırmaz aynı zamanda toplumda saygı gören bir kişi olarak anılırsınız. Hitap etmede dikkat etmeniz gereken bazı kuralları sizin için derledik.

Hitap etmede

Bireyler arkadaş ya da yaşıtlarsa kendi aralarında isimleriyle ve “sen” diye hitap edebilirler. Aynı şekilde akrabalar ve çok sık görüşülen kişiler arasında da senli benli ilişkiler kurulabilir. Bu insanlar, birbirlerinin yaşıtlarına ve statülerine göre “anne, baba, abla, teyze ,hala” şeklinde hitap edebilirler. Ancak tanımadığımız ve sık görüşmediğimiz insanlarla ” hanımefendi” ve “beyefendi” şeklinde hitap edilmesi daha yerinde bir davranış olur.

Hitap etmede

Gündelik sosyal ilişkilerde insanlar, hitap etmeleri gereken kişilerin bulundukları ortama göre farklı hitap şekilleri kullanırlar. Daha çok resmi kurumlardaki ilişkilerde, okulda ve iş yerinde “siz” diye hitap edilmesi doğru bir davranıştır. Ayrıca kişilerin unvanlarına göre hitap etmek de daha yararlıdır. “Öğretmenim, Müdür Bey, Savcı Bey” gibi. Konuşma bir kültür, zeka ve bilgi gerektiren bir iletişim türüdür. Her şeyde olduğu gibi konuşmanın da bazı kuralları vardır ve bu kurallara dikkat edildiğinde daha fazla saygı görürsünüz.

Muhatabın düzeyine göre uygun hitaplar belirlenmeli ve sert ifadelerden uzak durmalısınız.

Hitap etmede

Argo sözcüklerden kaçınmalısınız. İş ortamında yakın arkadaşınızla bir arada bulunuyor olsanız bile iş yeri kurallarını benimsemeli ve onlara uymalısınız.

Hitap etmede

Yapılan araştırmalar ilk izlenimin uzun yıllar boyunca akılda kalıcı nitelikte olduğunu doğrular nitelikte. Bu yüzden yeni tanışılan kişilere karşı mesafe ve sınırlarınızı korumalısınız.

Hitap etmede

Yüksek sesli ve hızlı konuşma yolundan kaçınmalısınız. Etkili bir iletişim için normal bir ses tonu, açık ve anlaşılır bir dil tercih etmelisiniz.

Hitap etmede

Karşınızdaki kişinin anlayabileceği bir dil kullanmalısınız. Muhatabın kültür seviyesine uygun bir dil kullanmaya özen gösterin.

Hitap etmede

Davranışlarınız ve söyledikleriniz birbiriyle tutarlı olmalıdır. Karşıdaki kişiyi çelişki içerisinde bırakmak ilişkinizdeki güveni sarsacaktır.

Hitap etmede

İncelemediğiniz ya da kesin bir bilgi sahibi olmadığınız konularda kesin sözler söylemekten kaçının.

Hitap etmede Kişi sürekli kendisinden bahsetmemelidir. Karşılıklı ilişkilerde bu davranış bir süre sonra sıkılmaya sebep olabilir.

Hitap etmede

Muhataba konuşma hakkı tanınmalı ve konuştuğu esnada sözü kesilmemelidir.

Hitap etmede

Samimi, güvenilir, sakin ve doğal davranışlar içerisinde bulunulmalıdır. Ayrıca çeşitli konuşmalardan elde edilen sırlar saklanmalı, her yerde paylaşılmamalıdır.

vgr

Önceki İçerikStres Yaratan Durumlar Nelerdir
Sonraki İçerikRaynaud Hastalığı Nedir
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz