Uyku şart! Düzenli ve sağlıklı bir yaşamın ilk basamağında kaliteli uyku yer alıyor. Kendinizi bu aralar unutkan hissediyorsanız sebebi uykusuzluk olabilir.Yapılan araştırmalar, az ve kalitesiz uyumanın, obezite gelişiminde bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

Uykusuz ve güçsüz kalmamak için kaçınmanız gereken davranışları ve yapmanız gerekenleri derledik.Rahat bir uyku çekebilmek için uyku kalitenizi düşürecek alışkanlıklardan (yatmadan önce yemek yemek gibi) uzak durmalısınız.

 

1- Uykunuz Gelmeden Yatağa Gitmeyin

Öyle kolay bir sanat değildir uyumak; onun uğruna, bütün gün uyanık durmak gerekir. Friedrich Nietzsche

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahim Kucur, yetişkinlerde her bünyenin günde ortalama sekiz saat uykuya ihtiyaç olduğunu söyledi. Uyuma düzeninin kişilere göre farklılık gösterdiğini belirten Kucur, 8 saatin üzerinde ya da altında uyuyan kimseler de olabileceğini, ancak ani uyku değişikliklerinin araştırılması gerektiğini kaydetti.

Uyuma konusunda bilinen en büyük yanlışın ise uyku gelmeden yatağa girmek olduğunu belirten Kucur, ”Kişi uykusu geldiğinde yatağa girmeli. Eğer yatağa uzandığı halde uyku tutmuyorsa, mutlaka kalkıp uyku gelene kadar dolaşmalıdır. Yatakta uykunun gelmesini beklemek yanlıştır ve uyuyabilme süresini uzatır” şeklinde konuştu.

İnsanların pek çoğu uykusuzluk hastalığı olan insomnia’dan (uyuyamama hastalığı) şikayetçi. Herkes hayatının bir döneminde uykusuzluk problemi yaşıyor ya da uykuya dalmada zorluk yaşıyor. Uykusuzluk hastalığı, kadınlarda erkeklerde olduğundan daha yaygındır. 

Toplanın! İnsomnia (Uykusuzluk) ile Nasıl Başa Çıkacağınızı Anlatıyoruz adlı yazımıza gitmek için buraya TIKLAYIN.

 

2- Her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin.

Sabahtan kaybettiğin bir saatin bütün gün zararını çekersin. William Wately

Yaş ilerledikçe kişinin uyku düzeninin bozulduğu ve uyuma süresinin kısaldığı bildirildi.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Turan Atay, uyku düzeninin yaşlanmayla birlikte değişikliğe uğradığını söyledi. Yaş ilerledikçe hastalıkların ve buna bağlı ilaç kullanımının da artığını belirten Atay, “Sağlıklı yaşlılar üzerinde yapılan çalışmalar, yaşlı popülasyonunda ortak, fizyolojik uyku değişikliklerinin ortaya çıktığını göstermektedir” şeklinde konuştu.

Atay, gece ne kadar az uyunmuş olursa olsun sabahları hep aynı saatte kalkmak gerektiğini ifade etti. Yorgunluk bahane edilerek yataktan kalma süresinin uzatılmamasını öneren Atay, şunları kaydetti:

“Çok yorgunluk hissedilse bile gündüz kestirmelerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Gün içinde, yine akşam saatlerine yakın olmamak kaydıyla mümkün olabildiğince egzersiz veya yürüyüş yapılmalıdır. Akşam yemeği hafif olmalı ve yatma saatine yakın yenmemelidir. Gün içinde, özellikle de öğleden sonra ve akşam saatlerinde çay, kahve, sigara gibi uyarıcı maddelerden uzak durulmalıdır.”

 

3- Son olarak; Sağlıklı Bir Uyku İçin Stresten Kaçın

Uyku, uyanan acıların en iyi ilacıdır.” (Cervantes)

Birçok araştırmaya konu olan stres, hala gizemini koruyor. Nasıl oluyor da normaldeyken çok kolaylıkla yaptığımız işleri, stresli anımızdayken gözümüzde bu kadar büyütüyoruz ?

Stresin vücudumuz üzerinde etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hatta bazıları yaşadığı bu kaygıdan dolayı yapılması gereken işlerini tamamlayamamakta ve yaşadığı olumsuz durumu karşıdaki insana dahi negatif duygularla yansıtmakta.

Peki stresin bu kadar hayatımıza yön vermesine izin veren şey ne ? Gerçekten bu kadar güçlü bir duygu mu yoksa biz mi gereğinden fazla anlam yükleyerek kendimizi kaybediyoruz ?

Bu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin adlı yazının devamı için buraya TIKLAYIN.

 

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

3 Adımda Sağlıklı İletişim

Kitap Okumak Özgürlüktür! Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

Kitap Okumak Hakkında Söylenmiş En İyi 20 Söz

Özgüven Nasıl Kazanılır? 5 Maddede Açıklıyoruz

Hipertansiyon(Yüksek Tansiyon) Hakkında Her Şey

Tüm Gerçekleriyle Depresyon ve Yapılması Gerekenler

Yıllarca Kandırıldık Mı? Vitaminler Aşkına!😱

İyi Kalpli Ol! 10 Maddede Kalp Krizinden Korunun

vgr

Önceki İçerik3 Adımda Sağlıklı İletişim
Sonraki İçerikKahve Aşkına! Okurken Gözlerinizden Kalpler Çıkaracak En Lezzetli Kahve Tarifleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪