WBC Testi

Halk arasında beyaz kan hücresi olarak bilinen WBC düşüklüğü ve yüksekliği ile bazı anlamları ifade eder. İşte WBC ve WBC testi hakkında bazı bilgiler.

WBC Nedir?

WBC (White Blood Cell); beyaz kan hücresi, lökosit ve akyuvar gibi anlamlara gelmektedir. Bağışıklık sisteminin çalışmasında rol oynayan bu hücreler, vücuda giren mikroplarla savaşmaya yardımcı olurlar.

WBC Testi

WBC Testi Nedir?

WBC miktarının belirli bir seviyenin üzerine çıkması bize lökosit yüksekliğini ifade etmektedir. Enfeksiyonlara karşı kalkan görevi gören bu hücrelerin azlığı ya da fazlalığı durumunda, bu test devreye girer.

Sağlıklı bireylerde kanın %1’ini oluşturan beyaz kan hücreleri, isimlerini beyaz renklerinden almaktadırlar. Kandaki beyaz hücrelerin oranı, bazı hastalıkların tanı ve teşhisinde kullanılmaktadır.

Çocuk ve yetişkinler için WBC normal değerleri; kanda mikrolitre başına 4000 ile 11.000 arasındadır. Yenidoğanlar için ise mikrolitre başına 9000 ile 30.000 arasında olmaktadır.

Editörün Seçimi

Akciğer Sağlığınızı Korumak İçin Bu Önerileri Deneyin

Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

vgr

Önceki İçerik2019 West Asian Championship
Sonraki İçerikSedimantasyon (ESR) Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz