Crab mentality yani yengeç zihniyeti, “Eğer ben yapamıyorsam, hiç kimse yapamaz” ifadesiyle belirtilen bir düşünce sistemidir. Peki, yengeç zihniyeti nedir?

Yengeç Zihniyeti Nedir?

Yengeç Zihniyeti Nedir? - giphy

Bir kovanın içerisine bir sürü yengeç koyulduğunda, kaçmaya çalışan yengecin diğer yengeçler tarafından kovaya geri çekildiği görülür. Bu yüzden tüm yengeçler açlıktan ölene kadar kovanın içinde kalırlar. Aslına bakacak olursak, yengeçler tek başına kolayca kovadan dışarıya çıkabilir. Ancak yengeçler bir aradayken biraz tepeye çıkan yengeçleri birlik olup geri kovaya çekerler. Bu da birilerinin yemeği olana kadar o kovadan hiçbirinin çıkamayacağı anlamına gelir.

İnsanlarda yengeç zihniyeti nasıl gerçekleşiyor?

Hayatımızın her noktasında karşılaşabileceğimiz yengeç zihniyeti, birçok farklı sebebe bağlı olarak görülebilir. Özellikle aile ve sosyal çevrede sıklıkla karşılaşılan bu durum, kişinin mutsuz olmasına yol açabilir.

Yengeç Zihniyeti Nedir? - giphy

Yengeç zihniyetine sahip olan kişiler, diğer insanlara karşı küçük düşürücü muamele yaparlar. Kendilerinin her zaman her şeyi bildiğini öne sürerler. Çevresindeki insanların mutlu ve başarılı olmasını istemezler. Bu başarılar, kişiyi içten içe yer bitirir. Bu zihniyet, kova içerisinde bulunan ve özgürlük arayışına giren yengeçleri temsil etmektedir. Yengeçler birbiri ardından kolayca kaçabilirler. Ancak bunu yapmazlar. Yengeçler birbirlerini aşağı çeker ve hiç kimsenin dışarı çıkmasına izin vermezler. En sonunda ise hepsi yem olurlar.

Bu olayı insanlar açısından karşılaştırdığımızda; birbirini aşağıya çeken, bencil ve dar  zihniyete sahip insanları temsil ettiğini görürüz. Çoğunlukla başarı seviyesi düşük olan insanlarda bu davranışlar görülür.

Öyle ki, bu insanlar “ben yapamıyorsam sen de yapamazsın” düşüncesini benimser ve hatalarını asla kabul etmezler. Her şeyi bildiklerini düşünen tavırları, merhametsiz oluşları ve yüksek egolarıyla hemen farkedilirler. Bu kişilerin verdikleri negatif enerjiden uzak durmalısınız.

Yengeç zihniyeti tehlikeli midir?

Yengeç Zihniyeti Nedir? - giphy

Bu zihniyete sahip insanlarla hayatımızın her alanında karşılaşabiliriz. Bu çok hoş bir durum olmamakla beraber, kişinin başarı ve motivasyon seviyesinin önemli bir ölçütte etkilenmesine yol açabilir. Yengeç zihniyetine sahip olan insanların ilk yapması gereken şey, bu konuda farkındalığını geliştirip, çözüm üreten bir sürece geçmeleridir.

Sorunların çözümünde bazen farkındalık yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk bilincinde olmayı ve düşünce yapısını değiştirmeyi düşünebiliriz. Kendinizi daha başarılı ve saygıdeğer biri olarak görmek istiyorsanız, olaylara karşı sorun çözücü ve açık fikirli olmayı öğrenmelisiniz.

Editörün Seçimi

Gerçekten Özgür Müsünüz?

VenForLife

Önceki İçerikYaşam Enerjisi ve Stratejik Gücümüz
Sonraki İçerikStresle Baş Etmek
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz