Yüzünüze dokunmak grip ya da koronavirüs gibi enfeksiyon risklerini önemli ölçütte göz önüne getirebilir. Yüzünüze sık sık dokunuyorsanız bir de bu önerileri deneyin.

Yüzünüze sık sık dokunuyorsanız

Yüzünüze Sık Sık Dokunuyorsanız - giphy

Gözleriniz ve ağzınız, virüslerin vücudumuza kolayca girebileceği giriş yerleridir. Vücudumuza gereken hassasiyeti göstermemek, enfeksiyon riskiyle yüzleşmemize neden olur. Bu sebepten dolayı elinizi ağzınıza ya da gözlerinize götürmeyin. Yapılan araştırmalar, bir insanın saatte 16 kez yüzüne dokunduğunu gösteriyor. Virüs açısından düşünüldüğünde, bu çok ciddi bir durum olarak görülüyor.

Birçok uzman, eldiven takmanın elimizi yüzümüze götürme alışkanlığını azaltabileceğini vurguluyor. SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni koronavirüs, solunum yolu ile bizi ele geçirebilir.

Birileri hapşırdığında ortaya çıkan solunum yolu parçacıkları, virüs bulaşmış bir yüzeye dokunmak ve bu elinizi gözlerinize ya da ağzınıza götürmek son derece riskli bir durumdur. Önlem almanın birçok yolu vardır. Hasta insanların olduğu ortamdan uzak durmak bunların en başında gelir.

El hijyeninize özen gösterin

Ellerinizi en az 20 saniye yıkamayı alışkanlık haline getirin. Ölümcül bir yolcuyu vücudumuza ne zaman alacağımızı bilemeyiz ancak önlem almak yalnızca bizim elimizdedir.

Kapı tokmakları, her gün dokunduğumuz yüzeyler ve bunun gibi birçok yer enfeksiyon açısından risk altındadır. Sıklıkla dokunduğumuz yüzeylerde temizliği artırabilirsiniz.

Yüzünüze Sık Sık Dokunuyorsanız - giphy

  • Ellerinizi yüzünüzden uzak tutma konusunda kararlı olun.
  • Ofisinize post-it gibi notlar yerleştirin. Bu notlara neden yüzünüze dokunmamanız gerektiğini anlatabilirsiniz.
  • Ellerinizi meşgul edecek işlerle uğraşın. Kitap okuyun, çamaşırları katlayın.
  • Elinizde bir şey tutun. Böylece elinizi yüzünüze götürecek vaktiniz olmayacaktır.
  • Kokulu el dezenfektanları kullanabilirsiniz. Koku, dikkatinizi ellerinize yoğunlaştıracaktır.
  • Ellerinizi birbirine kenetleyin ya da kucağınıza koyun.
  • Eldiven kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Göz, ağız ve burun, SARS-CoV2 virüsünün en iyi giriş yollarından biridir. Gerekli hassasiyeti göstermiyorsanız, enfeksiyon bulaşma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Yüzünüze Sık Sık Dokunuyorsanız - giphy

Dokunduğunuz yüzeyde hastalıkla temas edip, temastan sonra enfeksiyon giriş noktalarına elinizle dokunmak hastalığa yakalanmanız için yeterli olacaktır. Bu yüzden ellerinizi sık sık yıkamalı, temel hijyen kurallarına özen göstermelisiniz. En iyi tedbirin yüzünüze dokunmamak olduğunu bilmelisiniz.

Yüzüne dokunma alışkanlığını kırmak için, olayın ciddiyetini göz önünde bulundurmalısınız. Basit yöntemler ile hastalıklara açılan kapıyı kapatabilirsiniz.

Yüzünüze Sık Sık Dokunuyorsanız adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Koronavirüs

Bağışıklık Sisteminiz Zayıf Mı?

VenForLife

Önceki İçerikGreg Glassman İstifa Etti
Sonraki İçerikDepresyon ve Anksiyete
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz