Zayıflayamama Nedenleri. Kilo vermek için harekete geçtiğiniz zaman vücudunuz buna tepki verir. Başlarda çok fazla efor sarf etmeden çok fazla kilo verebilirsiniz. Ancak, bir süre sonra kilo vermeniz yavaşlayabilir veya durma noktasına gelebilir.

Her şeyi doğru yapıyorum, aç kalıyorum ve hala zayıflayamıyorum gibi şikayetleriniz varsa demek ki bir yerlerde bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Aşağıda neden kilo veremiyorum diyenler için birkaç madde bulunmaktadır. Maddeleri okuyarak nerede hata yaptığınızı bulabilir ve kilo vermeye kaldığınız yerde devam edebilirsiniz.

Yediklerinizin kaydını tutun

Birçok insan kilo verirken neyi ne kadar yediğini bilmiyor. Yapılan bazı çalışmaların sonucunda, diyetini günlük olarak takip eden, neyi ne kadar yediğini hesaplayan kişilerin daha fazla ve daha rahat bir şekilde kilo verdiği gözlemlenmiştir. Yediklerinizi günlük olarak takip etmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kilo verdiğinizin farkında olmayabilirsiniz

Diyete başladığınız zaman tartıda ciddi değişiklikler görmüyorsanız, bu kilo vermediğiniz anlamına gelmiyordur. Kilo vermeniz tükettiğiniz besinlere bağlıdır ve hormonlar vücudunuzun ne kadar su tuttuğu konusunda önemli bir etkiye sahiptir.

Fazla yağlarınızı yakarken, diğer yandan da kas kütlesi kazanıyor olabilirsiniz. Özellikle daha önce egzersiz yapmayanlarda bu durum oldukça yaygındır. Kilo verip vermediğinizi ölçerken sadece tartı kullanmamak gerekir. Örneğin, her ay düzenli olarak vücut ölçülerinizi not edin ve vücudunuzun resimlerini çekin.

Fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz

Kilo vermekte zorlanan kişilerin büyük bir çoğunluğu az yediğini düşünür ve gün içerisinde çok fazla kalori tüketir. Yapılan çalışmaların sonucunda, çoğu kişi gün içerisinde tükettiği kalorilere dikkat etmiyor.

Yani kısacası, gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin kalorisine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yeteri kadar protein tüketin

Günün en önemli olan öğününü yani kahvaltıyı atlamayın. Yapılan çalışmaların sonucunda, yüksek proteinli kahvaltı yapan kişilerin daha az aç olduklarını ve gün içinde daha az yemek yeme isteği duyduklarını göstermiştir.

Protein, kilo vermek için en önemli besin maddesidir. Protein tüketimi, sık yeme isteğini ve açlık krizlerini de önlemektedir.

İşlenmiş gıdaları tüketmeyin

Hangi besini ne kadar tükettiğiniz kadar, yediklerinizin kalitesi de önemlidir. Sağlıklı besinler tüketmek sağlığımız için yararlıdır ve iştahın azalmasına olur. İşlenmiş gıdalara göre daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Özellikle hazır gıdalar tüketmemeye çalışın, kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durmaya gayret gösterin.

Yeme bozuklukları

Tıka basa yemek yemek diyetin ortak yan etkisidir. Genellikle vücudun ihtiyacından çok daha fazla miktarlarda besin tüketmesine neden olur. Bu durum da, diyetisyenler için büyük bir sorundur.

Bazı yeme bozuklukları, abur cuburlara dayanmaktadır. Bazıları ise çörek, börek, peynir gibi nispeten sağlıklı besinlere dayanmaktadır.

Tükettiğiniz besin ne kadar sağlıklı olursa olsun kalorisi vardır. Fazla miktarlarda tüketildiğinde ciddi kalori alımına neden olur ve diyetinizi olumsuz etkiler.

Düzenli egzersiz yapmak

Kilo vermek için diyetin yanında, kardiyo ve ağırlık antrenmanları gibi egzersizleri de yapmanız gerekmektedir. Yüksek yoğunluklu antrenmanlar metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Bu sayede de daha fit bir vücuda sahip olursunuz.

Hareketsizlik

Özellikle günümüz şartlarında çoğumuz oturarak çalışmak zorundayız. Bu nedenle gün içerisinde aktif olarak hareket edemiyoruz. İş saatlerinden önce veya sonra günde 30-45 dakika kadar egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Şekerli içecekler

Şekerli içecekler sağlıksız kilo almanıza neden olmaktadır. İçerisinde şeker bulunan sağlıklı içecek adı altında satılan tüm içecekler için bu durum geçerlidir. Meyve suları da şeker bakımından oldukça zengindir. Mümkünse doğal meyve sularını tercih edin veya evinizde kendiniz hazırlayıp tüketin.

Düzenli uyku

İyi bir uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığın yanında kilonuz için de dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biridir. Yapılan çalışmalar, yetersiz uykunun obezite için en büyük risk faktörlerinden biri olduğunu göstermiştir.

Çok sık yemek yemek

Kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için az ve sık yemek yemek herkes için geçerli bir durum değildir. Özellikle her iki saatte veya üç saatte bir yemek yemek, profesyonel bir sporcu değilseniz size fayda yerine zarar verir.

Profesyonel sporcular bunu bir iş olarak yaparlar ve her gün düzenli olarak uygularlar. Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz gibi tükettikleri besinler hesaplayarak tüketirler. Profesyonel bir sporcu değilseniz, ana öğünleri yani sabah, öğle ve akşam yemeğini aksatmayın ve çok acıkmanız durumunda 1-2 ara öğün yapabilirsiniz.

Yeteri kadar su için

Su içmenin zayıflamaya yardımcı olduğu kesin olarak bilinmektedir. Yapılan bir çalışmada, öğünlerden 30 dakika önce yarım litre su tüketenlerin, tüketmeyenlere göre %44 daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Alkol tüketimi

Alkolü seviyor ve içmekten keyif alıyor olabilirsiniz. Ancak, unutmamanız gereken bir şey var o da alkol kalorili bir içecektir. Hedefiniz gerçekten kilo vermek ise, alkolden uzak durmanız gerekmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda alkolün kilo almaya neden olduğu konusunda net bulgular bulunmamaktadır. Ancak, aşırı miktarlarda alkol tüketiminin kilo alımına neden olduğu bilinmektedir. Örnek olarak, hal dilinde bira göbeği gibi.

Çiğnemeden yutmayın

Çoğu kişi çok hızlı yemek yer ve besinler çok fazla çiğnemeden yutar. Yediklerinizi yavaşça çiğneyin, yediklerinizin tadını çıkartın.

Sağlık sorunları

Kilo alımının nedenlerinden biri de sağlık sorunu olabilir. Hipotiroidizm, polikistik over sendromu ve uyku apnesi gibi sağlık sorunları kilo problemine yol açabilmektedir.

Alınan bazı ilaçlar kilo vermenizi zorlaştırabilir, hatta kilo almaya da neden olabilir.

Uzun süre aç kalmayın

Kilo vermek için günde 1 öğün yemek yapılan en büyük yanlıştır. Vücudunuzu çok uzun bir süre boyunca aç bırakıyorsunuz ve yediğiniz zamanda da çok fazla miktarlarda yiyorsunuz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, günde minimum 3 öğün yemek yemeye gayret gösterin.

Ayrıca, diyet yaptığım halde kilo veremiyorum diyorsanız, diyetinizi değiştirme zamanı gelmiştir.

Kilo vermeye çok fazla odaklanmayın

Yapılan bazı çalışmalarda, diyetlerin uzun vadede işe yaramadığını ve sürekli diyet yapmaya çalışanların daha fazla kilo aldığını göstermiştir. Diyet yerine beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.

Sürekli tartıya çıkarak kendinizi strese sokmayın ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz