Kritik durumlarda doğru ve mantıklı kararları alabilmeleriyle meşhur olan zeki insanların özellikleri nelerdir? Zeki insanların sahip oldukları bazı alışkanlıkları vardır. Aşağıda bu özellikleri göreceksiniz.

Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Zeki İnsanların Özellikleri - giphy

Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir?

1- Tutumlu davranmayı bilirler. Gereksiz hiçbir şeyi satın almazlar.

Tutumlu olmak demek cimrilik değildir. Kişi kendi ihtiyaçlarını bilir ve harcamalarını ona göre ayarlar. Günlük hayatımızda ucuz olarak gördüğümüz ve önemsemediğimiz bir sürü alanda para harcıyoruz. Bu harcamalardan vazgeçerek elde edilen parayı daha anlamlı bir şekilde kullanabiliriz.

Bir şeyi satın almadan önce, “acaba bu ürün olmadığı zaman hayat kalitem olumsuz etkilenecek mi?” gibi sorular sorarak da önceliklerimizi belirleyebiliriz. Tutumlu insanlar bir şeye gerçekten ihtiyacı varsa alırlar. Yoksa gereksiz masraf yapmazlar. Bu sayede paraları cebinde kalır.

Zeki İnsanların Özellikleri - giphy

İndirimleri takip ederler ve kupon biriktirirler. Aldığı ürünü en uygun fiyata getiren bu kişiler, sürekli olarak indirim kovalarlar. En iyi ürüne en uygun fiyatta sahip olmak için çaba gösterirler. Tasarruflu harcamalar yapmaları sayesinde elde kalan paraları daha iyi alternatiflerle değerlendirme şansını yakalarlar.

Her ay harcamalarını dikkatli bir şekilde değerlendirerek birikim yaparlar. Çünkü sıradan ve gereksiz eşyalar satın almak yerine geleceğini garanti altına almayı tercih ederler. Banka hesaplarında her zaman bir miktar para bulunur.

Ayrıca israftan kaçınmaları da bir başka özellikleridir. Lambaları açık bırakmazlar, gelen faturaları dikkatle incelerler. Evden çıkarken doğalgazı kapatırlar. Bu sayede ay sonunda geri kalan ihtiyaçlar için para kalır.

Nasıl tutumlu olabilirsiniz?

 • Market alışverişlerine giderken ihtiyaç listesi belirleyin.
 • Yanınızda fazla miktarda nakit taşımayın. Bu davranış, para harcama ihtiyacını tetikleyecektir.
 • 21 gün kuralını uygulayın. Alışkanlıklarınızı mutlaka değerlendirin.
 • İndirimleri takip etmek için telefonunuza uygulamalar indirebilirsiniz.
 • Harcamalarınıza belirli bir limit getirin. Örneğin, mutfak alışverişinize ayda 300 tl ayırıyorsanız bu limite özen göstermeye çalışın.
 • Eğer tatile çıkma fikriniz varsa bunu önceden planlayın. Böylece erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız uygulamaları internet üzerinden satın.
 • Yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi tercih edin. Hem spor yapmış olursunuz hem de cebinizde para kalacaktır.
 • Gelirinizden daha az harcamak için çaba sarfedin.
 • Portakal metodunu uygulayın. İhtiyaçlarınızı sınıflandırarak her gruba ne kadar harcama payı düştüğünü hesap edin.

2- Geçmişi geçmişte bırakmayı bilirler.

Zeki İnsanların Özellikleri

Zeki ve başarılı kişiler geçmişi geçmişte bırakmayı iyi bilirler. Her ne yaşanmış olursa olsun, geçmiş geçmişte kalmıştır onlar için. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp yola devam etmektir, eskilere takılı kalmazlar bu yüzden.

Geçmişi geçmişte bırakıp gelecek odaklı düşünürler. Her şeyi kafaya takmamayı bilirler. Geçmişi geride bırakıp geleceği sevgiyle kucaklamayı tercih ederler. Çünkü böylesinin en doğru olduğunu iyi bilirler.

Geçmişin olumsuz yüklerinden nasıl kurtulabilirsiniz?

 • Geçmişin zorluklarını kabullenmek zorundasınız. Geçmişte çözülmeyen psikolojik ve fizyolojik deneyimler ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak geçmişinizin şu anki bakış açınızı ve hayatınızı ne kadar etkilediğini öğrenmelisiniz.
 • Geçmişin adımlarını kabul ederek, kendinizi suçlamaktan vazgeçebilirsiniz. Bunu kabul etmediğiniz sürece geçmişin olumsuz etkilerinden kurtulamazsınız. Travmatik bir olay yaşanmışsa bunu kabul etmeyi öğrenin. Kendinize çeşitli stratejiler geliştirin.
 • Bazı olayları değiştiremeyeceğinizi kabul etmelisiniz. Örneğin, geçmişe dair kızgınlık ve öfke yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bunları düşünmenin şu ana ve geleceğinize zarar verebileceğini unutmayın. Bu süreç her ne kadar zaman alsa da, asla imkansız değildir ve imkansız olarak görülmemelidir.
 • Geçmişe dönük yaşamaktan vazgeçin. Unutmayın, geçmişe takılı kalmak geleceğe bakmanızı engeller ve problemlerinizin artmasına neden olur.
 • Meditasyon ve yoga gibi aktivitelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca spor yaparak da ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.
 • Sosyal çevrenizi değerlendirin. Yeni alışkanlıklar ve hedefler geliştirin. Sizi sürekli olarak eleştiren insanlar size iyi gelmeyecektir. Eğer çevrenizde size olumsuzluk yükleyen insanlar varsa bunlardan uzaklaşmayı kendinize hedef koymalısınız.
 • Konfor bölgenizden çıkın. Bu her ne kadar kolay olmasa da, zeki insanların böyle yaptığını söylememiz yanlış olmaz.
 • Korkularınızla yüzleşin ve hatalı davranışlarınızı değiştirin. Bazen her insan karakterinde ilerlemesini engelleyen bazı alışkanlıklar edinebilir. Doğru karar vermenizi engelleyen tüm zararlı faktörlerden kurtulun.
 • Zor zamanların üstesinden gelmeyi öğrenin ve mantıklı kararlar almak için çaba gösterin. Sizi geçmiş alışkanlıklarınıza götüren davranışlarınızı tespit edip bunlardan uzaklaşabilirsiniz. Daha sonra pişman olacağınız kararları almaktan kaçınmalısınız.
 • Yavaş ve daima emin adımlarla ilerleyin. Bir günde tüm hedeflerinize ulaşmayı ya da 3 günde tüm kilolardan kurtulmayı hayal etmeyin. Uç boyutlardaki düşünceler hayal kırıklığına uğramanıza ve özgüvenin düşmesine neden olur.
 • Geçmişi değiştiremeyiz. Her şeyin bir sebebi olduğunu bilin. Hayat iniş çıkışlarla doludur. Bazı zamanlar kendinizi çıkmaza giriyor gibi hissedebilirsiniz ancak olumlu düşünmenin gücünü araştırın.
 • Kendinize karşı acımasız olmayın. Her insan hata yapar. Önemli olan hataların gelişiminizin bir parçası olduğunu kabullenmektir.

3- Kararsız değildirler. Düşünerek ve emin adımlarla bir işe başlarlar.

Zeki İnsanların Özellikleri

Zor karar alma anlarınızda ne yapmayı tercih ediyorsunuz? Neyi seçeceğinize karar veremediğinizde, hangi seçeneğin doğru olduğunu tam olarak belirleyemediğinizde kendinize özel bir teknik geliştirmelisiniz. Bu sayede stres ve depresyondan uzaklaşabilirsiniz.

Doğru karara nasıl varabilirsiniz?

 • Kararlarınızın sonuçlarını düşünerek hareket edin ancak sonuçlardan korkmayın.
 • Sezgilerinize güvenin. Eğer bir konuda hisleriniz yapmamanızı söylüyorsa buna güvenin. 
 • Aldığınız kararın olumlu ve olumsuz yönlerini karşılaştırın. Hangi yönün ağır bastığını düşünün ve ona göre karar alın.
 • Hangi seçeneğin hayatınızda gerekli olduğunu ayırt edin.
 • Yüzlerce ihtimali düşünüp kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Sadelik her zaman iyidir.

Zeki İnsanların Özellikleri Benzer Yazılar

Üstün Yetenekli Çocukların Ebeveynleri Tarafından Bilinmeyen 5 Özelliği

Alfa Erkek Nedir

Zeki İnsanların Özellikleri adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Motivasyonunuzu Arttırmanın Yolları

Diseksekütif Sendrom Nedir?

Zayıflayamama Nedenleri

Yaşam ile İlgili Birbirinden Anlamlı 5 Söz

Önceki İçerikDiseksekütif Sendrom Nedir?
Sonraki İçerikSorumluluk Sahibi Olmak
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz